Już w najbliższą niedzielę odbędzie się trzecia edycja biegu ulicznego Dycha po Żarach, organizowanego przez Klub Sportowy Żary Runners Team. Z roku na rok zainteresowanie 10-kilometrowym biegiem po naszym mieście jest coraz większe, ale w tym roku zaskoczyło samych organizatorów.

Zapisy na bieg wystartowały wraz z początkiem 2017 roku. Aby osiągnąć limit uczestników, który z roku na rok jest coraz większy, wystarczyły zaledwie 14 godzin. To jeden z najlepszych wyników w Polsce i zdecydowanie najlepszy w województwie lubuskim. Zainteresowanie biegiem było tak duże, że podczas zorganizowanej przez organizatorów „dogrywki”, w ciągu 2,5 minuty zapisało się 86 osób! Ostatecznie na starcie niedzielnego biegu stanie 700 zawodników, choć chętnych było o wiele więcej, o czym świadczy bardzo długa lista rezerwowych.

Miejsce ubiegłorocznych edycji żarskich biegów w poszczególnych kategoriach plebiscytu maratonypolskie.pl (kliknij aby powiększyć)

Ubiegłoroczna edycja Dychy po Żarach, a także organizowany jesienią Cross Górski po Zielonym Lesie, na początku roku otrzymały liczne wyróżnienia w prestiżowym plebiscycie maratonypolskie.pl – najstarszego internetowego portalu o bieganiu. Druga edycja Dychy po Żarach zajęła trzecie miejsce w Polsce w kategorii Biegi duże, czwarte miejsce w Polsce w kategorii Biegi 10 km, czy też trzecie miejsce w Polsce w kategorii miasta 25-100 tys. To niesamowite osiągnięcie, biorąc pod uwagę fakt, że w naszym kraju każdego weekendu odbywa się kilkadziesiąt biegów. Oba żarskie biegi zajęły również ex aequo pierwsze miejsce w województwie lubuskim.

Projekt oficjalnej koszulki 3. Dychy po Żarach

To nie jedyne wyróżnienia dla organizatorów. Koszulka biegowa, którą biegacze otrzymali w swoim pakiecie podczas październikowego Crossu Górskiego po Zielonym Lesie zajęła drugie miejsce w plebiscycie na najpiękniejszą koszulkę biegową w Polsce w 2016 roku. Organizatorzy nie spoczęli na laurach i przygotowali kolejny świetny projekt koszulki, którą z pewnością ujrzymy w niedzielne popołudnie na żarskich ulicach.

Zawodnicy, którzy dokładnie o godz. 15:00 wyruszą na trasę, podobnie jak w dwóch poprzednich latach będą mieli do pokonania dwie 5-kilometrowe pętle. Start biegu zlokalizowany będzie na ulicy Podwale, w sąsiedztwie hali Powiatowego Centrum Sportu. Uczestnicy finiszować będą w żarskim Rynku, przy Urzędzie Miasta.

Takie medale otrzymają wszyscy zawodnicy, którzy zameldują się na mecie 3. Dychy po Żarach

Godzinę wcześniej do rywalizacji przystąpią najmłodsi biegacze. Tradycyjnie już przed biegiem głównym odbędą się dwa biegi dla dzieci. Ich głównym sponsorem jest firma AK Anatol. Łącznie na starcie obu biegów stanie około 180 młodych biegaczy, którzy podobnie jak dorośli wyposażeni zostaną w wysokiej jakości koszulki oraz numery startowe. Najlepsi przed dekoracją biegu głównego odbiorą statuetki.

Medale dla dzieci uczestniczących w biegu AK Anatol Mini Dycha

Na starcie niedzielnego biegu głównego nie zabraknie mocnych zawodników. O zwycięstwo z pewnością rywalizować będą Adam Draczyński (zwycięzca 2. Dychy po Żarach), czy też Aleksander Wostal (zwycięzca 3. Crossu Górskiego po Zielonym Lesie). Swój udział zapowiedział również triumfator pierwszej edycji, rekordzista trasy (31:20) i żaranin Marek Skorupa. Dla mistrza Polski w biegu na 10 000 metrów jest to jeden z etapów powrotu do wysokiej formy po długiej przerwie spowodowanej poważną kontuzją.

W czołówce nie powinno zabraknąć innych żarskich zawodników. Wysoką formę na początku sezonu prezentuje między innymi Mateusz Wisz. Coraz lepsze wyniki osiąga również Bartosz Grzegorczyk. Nie mamy wątpliwości, że w niedzielę zobaczymy żarskich zawodników na podium.

Podobnie z pewnością będzie wśród kobiet. Do grona faworytek niezmiennie zaliczana jest żaranka Wioletta Oleksyk, która jesienią triumfowała w 2. Crossie Górskim po Zielonym Lesie. O czołowe lokaty z pewnością powalczy także zielonogórzanka Agnieszka Gadomska.

Organizatorzy, podobnie jak przy poprzednich edycjach, mianowali również Ambasadora biegu. Tym razem został z nim Przemysław Jamont, który w przeszłości był zaliczany do najlepszych ultramaratończyków na świecie. Do największych sukcesów żaranina w biegach na długich dystansach należy zaliczyć między innymi zwycięstwo w Supermaratonie Kalisia w 1989. Przemysław Jamont 100-kilometrową trasę z pokonał w czasie 6 godzin i 34 minut. Oznacza to, że bieg w średnim tempie 3’57/km!

Na trasie biegu pojawi się trzech pacemakerów, którzy będą prowadzić zawodników na trzy czasu. Ich rolę pełnić będą Piotr Zabilski, Mariusz Stężycki i Dawid Pękała, którzy ze swoimi „podopiecznymi” będą starali się złamać barierę odpowiednio 50, 55 i 60 minut.

Po zakończeniu biegu czeka nas również dekoracja, w których zawodnicy będą nagradzanie nie tylko w kategorii OPEN, ale również w kategoriach wiekowych. Nagrody powędrują również do najlepszych zawodników z powiatu żarskiego.

Jedną z wielu atrakcji biegu będzie również koncert Bartosza „Chupy” Zawadzkiego. Początek o godz. 16:00.

WYNIKI POPRZEDNICH EDYCJI

1. DYCHA PO ŻARACH – 2015

Mężczyźni
1. Marek Skorupa (Żary) – 31:20
2. Marcin Zagórny (Radnica) – 32:25
3. Kamil Makoś (Bolesławiec) – 32:47

Kobiety
1. Agnieszka Grad-Rybińska (Zielona Góra) – 38:45
2. Anna Pogorzelska (Nowa Sól) – 39:05
3. Barbara Pochranowicz (Myślibórz) – 40:00

2. DYCHA PO ŻARACH – 2016

Mężczyźni
1. Adam Draczyński (Nowa Sól) – 33:00
2. Adam Marysiak (Kożuchów) – 33:01
3. Marcin Zagórny (Radnica) – 33:03

Kobiety
1. Sandra Nowak (Zielona Góra) – 41:34
2. Katarzyna Durzyńska (Sulechów) – 44:14
3. Dominka Rezlerska (Żary) – 44:30


wzarach.pl - wydarzenia i imprezy kulturalne w Żarach