W ostatni weekend 2017 roku w Żarach odbył się turniej finałowy koszykarskiego Pucharu Polski. Bliski sprawienia sensacji i sięgnięcia po trofeum był Chromik Żary.

Podopieczni Łukasza Rubczyńskiego i Tomasza Sobczaka po raz drugi z rzędu wywalczyli awans do Final Four. Tym razem turniej finałowy mieli okazję rozegrać przed własną publicznością, która do ostatniego miejsca wypełniła halę.

W piątek rozegrane zostały półfinałowe spotkania. W nich żadnych szans swoim rywalom nie dały zespołu Chromika Żary i R8 Basket AZS Politechnika Kraków, które pokonały odpowiednio 85:45 Hensfort Przemyśl i 111:41 MKK Pyra Poznań.

Dzień później rozegrane zostały mecze o 3. miejsce i przede wszystkim finałowe. Do niego w roli zdecydowanego faworyta przystępowała pierwszoligowa drużyna z Krakowa, która aspiruje do gry w koszykarskiej elicie. Chromik przystąpił jednak do meczu z wielką wiarą w sprawienie niespodzianki.

Koszykarze żarskiego zespołu zdecydowanie zaskoczyli rywala i od początku spotkania prowadzili. Pierwsza połowa, po bardzo zaciętej walce, zakończyła się remisem 50:50. W trzeciej kwarcie Chromik ponownie wyszedł na prowadzenie i do ostatniej części meczu przystępował z trzema punktami przewagi. W ostatniej kwarcie faworyzowani goście zdołali odrobić i wyjść na prowadzenie, którego nie oddali do końcowej syreny. Mecz zakończył się wygraną 88:85 zespołu z Małopolski.

Fani Chromika mogą być jednak bardzo zadowoleni z postawy zespołu, który udowodnił, że jest w stanie walczyć jak równy z równym z pierwszoligowymi drużynami.